Warsztaty z Bohdanem Butenką

 Warsztaty z Bohdanem Butenką

21 kwietnia 2007 r. mieliśmy zaszczyt gościć mistrza Bohdana Butenkę, znanego pisarza i rysownika, autora m.in. Gapiszona i nagradzanej Nocnej wyprawy, który przeprowadził z liczną grupą warsztaty plastyczne, rozdał mnóstwo autografów i odpowiedział na wiele pytań.
Butenko szybko znalazł z dziećmi wspólny język. Grupa uczniów, przy akompaniamencie chichotów ochoczo wypełniała kolejne zadania.
Pierwsze z nich polegało na odtworzeniu z pamięci portretu Gapiszona. Dzieci rysowały na tablicy, podchodząc do niej kolejno, ścierając i poprawiając według własnego uznania wesołą buzię bohatera.
Następna praca polegała na dokończeniu rozpoczętego przez Mistrza rysunku. Wszystko zależało od wyobraźni dzieci. Powstały dwa wizerunki smoków – jeden był groźny, krokodylopodobny, drugi łagodny, oswojony. Dzieci głosując zdecydowały, że wolą pierwszego smoka, o ostrych zębach i długim, zakręconym ogonie.
Na koniec każdy otrzymał wydrukowany na kartce wizerunek podskakującego Gapiszona. Dzieci wymyślały i dorysowywały kontekst całej sytuacji. Prace dzieci były bardzo dynamiczne i różnorodne. Gapiszon skakał na trampolinie, walczył z kosmitami, wspinał się na drzewa i poskramiał smoki.
Po warsztatach długaśna kolejka ustawiła się po wspaniałe, ilustrowane autografy. Potem posłuchaliśmy fragmentów książek, czytanych przez aktora, Radka Rożnieckiego. Poznaliśmy najciekawsze fragmenty „Nocnej wyprawy” i powieści detektywistycznej Klementyna lubi kolor czerwony. Dzieci zaśmiewały się przy słuchaniu przezabawnych limeryków Joanny Papuzińskiej ze zbioru Chwilki dla Emilki. Wszystkie teksty ilustrowaliśmy slajdami z ilustracjami Bohdana Butenki. Dzieci słuchały jak zaczarowane, a pierwsze pytanie zadane Mistrzowi po projekcji brzmiało:
– Kiedy znów Pan tu do nas przyjdzie?
Postaramy się, aby już niedługo!

To wydarzenie zostało opublikowane w przez admin. Dodaj ten link do ulubionych.