Dzieci dla klimatu

17 listopada, 2019 r. razem z podróżnikiem, ekologiem i przyrodnikiem Mikołajem Golachowskim odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: czy można uratować Ziemię?
Wyjaśniliśmy, o co chodzi z tym całym protestem klimatycznym, strajkiem szkolnym Grety Thunberg, śladem węglowym. Rozmawialiśmy o ociepleniu klimatu i jego skutkach, spadku bioróżnorodności, zanieczyszczeniach. Nasz ekspert opowiadał o zagrożonych gatunkach i przyczynach takiego stanu rzeczy. Zastanawialiśmy się, co powinno zostać zrobione i co my sami możemy robić, żeby zapobiec katastrofie. Wizja przyszłości nie  wydaje się być optymistyczna, ale nasz gość zwrócił uwagę na przykłady pozytywnych działań ludzi na świecie, które odniosły skutek, tak jak zapanowanie nad problemem dziury ozonowej, czy zwiększenie populacji niektórych zagrożonych gatunków zwierząt. Przydatne były nam w naszych rozważaniach książki na temat zagrożeń, takie jak „Plastik-fantastik” i „Śmieci” od wydawnictwa Babaryba, „Śmieciogród” z Papilonu czy „Uratuj Ziemię” z Bajki.
„Dobrze mi zrobiło spotkanie tylu mądrych i świadomych dzieci. Nie wiem, czy jest dla nas jakakolwiek nadzieja, ale jeśli tak, to siedziała na tamtej sali” skomentował nasz ekspert Mikołaj Golachowski po spotkaniu.


tuliPodczas warsztatów przyrodniczych zasadziliśmy cebulki kwiatów, które zakwitną na naszych parapetach na wiosnę. Wykorzystaliśmy ekonawóz przygotowany ze skórek od bananów i zużyte słoiki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za mądre, wyważone obrady, ciekawe pytania do naszego gościa i wspólne roślinne warsztaty.
Mikołaj Golachowski jest doktorem nauk przyrodniczych, podróżnikiem, przyrodnikiem, ekologiem, tłumaczem oraz przewodnikiem turystycznym w rejonach polarnych. Kiedy nie siedzi wśród śniegów i lodów, mieszka w Warszawie. Pisze wówczas o zwierzętach i ochronie przyrody. Po spotkaniu w księgarni i rozmowie z dzeciakami nasz gość powiedział tak: „Dobrze mi zrobiło spotkanie tylu mądrych i świadomych dzieci. Nie wiem, czy jest dla nas jakakolwiek nadzieja, ale jeśli tak, to siedziała na tamtej sali.”
Zajęcia w ramach projektu „Sztuka książki. Cykl warsztatów artystycznych dla dzieci”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Cykl pod patronatem medialnym portalu Czas Dzieci.

 

dzieci-dla-klimatu-i
logo-mkidnlogo_czasdzieci_jpg_300px

To wydarzenie zostało opublikowane w przez admin. Dodaj ten link do ulubionych.