Lektury nieobowiązkowe

logo-wawDo końca czerwca 2022 r. zapraszamy klasy szkolne z SP i grupy przedszkolne na kreatywne warsztaty artystyczno-literackie do księgarni Badet, w ramach projektu: „Lektury nieobowiązkowe”, prowadzonego przez naszą Fundację Dzieci Czytają. Będą to spotkania z autorami i ilustratorami książek, które poprowadzą doświadczone edukatorki księgarni Badet.
WSZYSTKIE TERMINY – ZAREZERWOWANE, BRAK WOLNYCH MIEJSC.
Warsztaty literackie łączymy z zajęciami plastycznymi i różnymi formami zabaw inspirowanymi treścią książek. Celem projektu jest edukacja literacka zorganizowanych grup dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zachęcenie dzieci do samodzielnych poszukiwań literackich. W spotkaniach wezmą udział zaproszeni przez nas znani twórcy książki dziecięcej. Z tymi artystami można się umawiać na spotkania u nas:
Daniel de Latour, Piotr Socha, Natalia Uryniuk, Elżbieta Wasiuczyńska, Joanna Olech, Katarzyna Rygiel, Anna Olej-Kobus, Justyna Styszyńska, Magdalena Wiśniewska, Robert Rynkowski, Agnieszka Mielech, Daniel de Latour, Katarzyna Ryrych.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków od miasta stołecznego Warszawa. Zachęcamy do rezerwowania terminów jak najszybciej – liczba spotkań jest ograniczona. Zajęcia są odpłatne, lecz dofinansowane przez miasto stołeczne Warszawa.
Rezerwacje terminów: tel. 22 499 37 17, fundacja@dzieciczytaja.org.pl
PIOTR SOCHA
Grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Wraz z Wojciechem Grajkowskim wydał dwie książki dziecięce „Pszczoły” oraz „Drzewa”. Są to wielkoformatowe albumy, przedstawiające barwne, kolorowe sceny, uzupełnione o krótkie opisy przedstawionych sytuacji. „Potwór” to zabawna opowieść o Tatrach autorstwa Grzegorza Kasdepke. Kunszt ilustratorski Piotra Sochy dodaje opowieści innego wymiaru. „Brud. Cuchnąca historia higieny” to pozycja w artystycznym dorobku Piotra Sochy powstała we współpracy z Moniką Utnik-Strugałą. Jest to książka z gatunku popularnonaukowej literatury dziecięcej, w której w urzekających, barwnych ilustracjach i przystępnej treści autorzy przybliżają historię higieny. Zajęcia z tym ilustratorem rekomendujemy dla dzieci z klas II-VI szkoły podstawowej.

DANIEL DE LATOUR

Daniel de Latour zajmuje się rysowaniem komiksów oraz ilustrowaniem książek dla dzieci oraz czasopism. Ma na koncie kilkanaście książek dla dzieci, w tym bestsellerową serię skarpetkową autorstwa Justyny Bednarek.  Rysował smoki, krasnoludki, kosmonautów, żyrafy, tygrysy, pociągi i inne rzeczy. Za ilustracje do Zaskórniaków Grzegorza Kasdepke i Ryszarda Petru otrzymał wyróżnienie PTWK oraz nominacje do kilku innych nagród, za „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek i „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby nagrodę Przecinek i Kropka. Jest laureatem drugiej nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego i wielu innych wyróżnień. W 2021 roku nominowany do Astrid Lindgren Memorial Award. Na zajęciach poznamy warsztat pracy ilustratora, przeczytamy wybrane opowiadanie z tomu „Niezwykłe przygody 10 skarpetek” i zaprosimy dzieci na kreatywne warsztaty ze skarpetami w roli głównej. Będziemy projektować bohaterów, którzy wystąpią w teatrze cieni i odegrają całkiem nową przygodę.
Zapraszamy starsze grupy przedszkolne oraz dzieci z klas 0-I SP.
ELŻBIETA WASIUCZYŃSKA
Ilustratorka książek dla dzieci, malarka, projektantka, autora wizerunku kultowego Pana Kuleczki i jego gromadki. Porozmawiamy z nią o pracy ilustratora, technikach, narzędziach. Obejrzymy oryginały książkowych grafik i porównamy je z efektem końcowym w książkach. Zaprosimy dzieci na warsztaty plastyczne z artystką na motywach książek z serii „Zwierzaki” wydawnictwa Agora: „Ambaras” i „Bercia i Orson” Tomasza Samojlika.
Zapraszamy dzieci z klas 0-III SP. Dostępny termin: 27 maja (do potwierdzenia).

JOANNA OLECH
Graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m. in. dobrze znanej „Dynastii Miziołków” oraz „Pompona w rodzinie Fisiów”. Na spotkaniu sięgniemy po opowiadanie „ Leo” ze zbioru „Wszystkie kolory świata” i porozmawiamy o tym co to znaczy być dobrym kumplem. Wspólnie zaprojektujemy szkołę marzeń, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie. Zapraszamy dzieci z klas 1-III SP.

KATARZYNA RYGIEL
Pisarka, archeolożka i dziennikarka, autorka powieści dla dzieci wydawanych przez Dwukropek: „Strażnik Klejnotu” oraz „Wszystkie zaułki przeszłości”. Zabierze nas w podróż w czasie do Warszawy sprzed setek lat. Przedstawi nam kilka postaci historycznych, ważnych dla dziejów miasta, poznamy też najciekawsze warszawskie legendy.
Zapraszamy dzieci z klas II-IV SP.

JUSTYNA STYSZYŃSKA
Ilustratorka, graficzka, a jednocześnie nauczycielka, pracująca na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Absolwentka wydziału grafiki na Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka serii książek „Zwykli-niezwykli mieszkańcy” oraz zeszytów ćwiczeń z cyklu „Idol”. Na spotkaniu sięgniemy po najnowszą książkę zilustrowaną przez panią Styszyńską: „Pustynie/Oceany” i razem z nią poszukamy życia w najbardziej suchych rejonach świata i w najgłębszych odmętach. Zrobimy sensoryczny, żelowy miniocean z zamieszkującymi go zwierzętami.
Zapraszamy starsze grupy przedszkolne oraz dzieci z klas 0-III SP.

 ANNA OLEJ-KOBUS
Dziennikarka, fotografka, podróżniczka, autorka m. in. serii „Podróżowników” oraz  „Księgi niezwykłych zwierząt-do rysowania, zgadywania i wymyślania”. Będziemy poznawać mieszkańców Afryki w formie zabaw i zagadek. Zobaczymy buszmeński taniec żyrafy, dotkniemy piasku pustyni. Sprawdzimy, czym różnią się piórka perliczek, flamingów i strusi. Nauczymy się naśladować odgłosy zwierząt i dowiemy się wielu ciekawostek o zwierzętach. A do tego spotkamy zwierzaki prosto z Afryki: zrobione z koralików, namalowane na batiku i wyrzeźbione w drewnie. Zapraszamy dzieci z klas 0-III SP.

MAGDALENA WIŚNIEWSKA
Historyk sztuki, autorka m. in „Opowieści nieznajomego Chińczyka”. Wyruszymy w wirtualną podróż na Daleki Wchód, posłuchamy opowieści o dawnych Chinach, w tym o niezwykłych wynalazkach i pięknych przedmiotach, których nie pokona mijający czas. Pobawimy się w garncarzy i stworzymy ozdobne butelki w stylu ceramiki Ming. Zapraszamy dzieci z klas II-IV SP.

NATALIA URYNIUK
Graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci „Skok przez Bałtyk” i „Balticarium”, twórczyni międzynarodowego projektu o Morzu Bałtyckim. Opowie o bałtyckich portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie oraz oczywiście o morskich roślinach i zwierzętach. Wspólnie namalujemy stworzenia zamieszkujące morskie głębiny i sprawimy, że zaświecą w ciemności.
Zapraszamy starsze grupy przedszkolne oraz dzieci z klas 0-III SP.

AGNIESZKA MIELECH
 Autorka książek z serii „Emi i tajny klub superdziewczyn”, która zabierze dzieci w wirtualną podróż do Szwecji i do świata Astrid Lindgren.
Zapraszamy dzieci z klas 0-III SP.

KATARZYNA RYRYCH
Pisarka, poetka, nauczycielka i malarka.  Jej opowiadanie „Siedem sowich piór” zostało nominowane w 2008 roku do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2011 r. za książkę „Wyspa mojej siostry” otrzymała pierwszą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W tym samym konkursie wyróżniono jej książkę Łopianowe pole. Za książkę „Król” otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka Roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. W 2017 nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Koniec świata nr 13”. Za „Lato na Rodos” uhonorowana Grand Prix oraz I nagrodą w kategorii wiekowej 10-14 lat w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. W 2021 „Lato na Rodos” zostało nagrodzone w pierwszej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii. Na spotkaniu sięgniemy po detektywistyczne książki autorki z serii „Tuba i Patefon”. Tytułowi bohaterowie są fanami Sherlocka Holmesa i, tak jak on, poszukują kryminalnych zagadek do rozwiązania. Na uczestników spotkania również będą czekały detektywistyczne zadania i szyfry do rozwiązania.
Zapraszamy dzieci z klas I-III SP.

ROBERT RYNKOWSKI
Pisarz, doktor teologii, autor kryminałów i książek dla dzieci: „Szczęśliwy zegar z Freiburga” i „Komputer Sterna”. Przeniesiemy się w czasie aż do „wieku pary i elektryczności” i poznamy historię niezwykłych wynalazców i ich projektów, w tym opisywanego w książce Abrahama Sterna. Zaprojektujemy też własne wynalazki, które mogłyby ułatwić lub uprzyjemnić nam życie.
Zapraszamy dzieci z klas II-IV SP.

 

RELACJE ZE SPOTKAŃ:

12 maja 2022 r. zorganizowaliśmy spotkanie dla dzieci z klasy 1 Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu z podróżnikami i autorami książek dla dzieci i dorosłych: Anną Olej-Kobus i Krzysztofem Kobusem. Dzieci miały okazję poznać całe mnóstwo afrykańskich zwierząt, dowiedzieć się, po co zebry mają paski a fenki duże uszy, jakich narzędzi używają szympansy i ile kręgów szyjnych ma żyrafa. Porównywaliśmy także piasek z Sahary z piaskiem z pustyni Namib. Oglądaliśmy owoc baobabu, pióra flamingów i wiele innych pamiątek z niezwykłych podróży naszych gości po Afryce.

 

16 maja 2022 r. o Bałtyku i jego zwierzętach opowiadała dzieciom z przedszkola Skarby Powsina – Natalia Uryniuk. Rozmawialiśmy głównie o przyrodzie Bałtyku i zamieszkujących go zwierzętach: rozpoznawaliśmy bałtyckie ryby, i płeć chełbii modrej, przyglądaliśmy się wężynkom, sercówkom i oczywiście fokom. Mówiliśmy też o problemach związanych z zanieczyszczeniem rzek i mórz. Dzieci interesowały się także pracą ilustratora, wykorzystywanymi narzędziami i technikami. Ważną częścią spotkania były warsztaty plastyczne, na których powstały obrazy morskich głębin zamieszkałe przez ryby, foki, chełbie i inne bałtyckie stworzenia. Morskie stworzenia malowane były farbami fluorescencyjnymi. Prace malarskie umieściliśmy w zaciemnionej minigalerii, którą oświetlaliśmy lampą UV, po to by cieszyć się efektami świetlnymi.

17 maja 2022 r. dwie czwarte klasy ze szkoły polsko-francuskiej im. La Fontaine’a rozmawiały i tworzyły dzieła z ilustratorem Piotrem Sochą. Spotkanie poświęciliśmy jego najnowszej książce, napisanej wspólnie z Moniką Utnik-Strugałą: „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Rozmawialiśmy o tym, jak dbano o czystość w różnych okresach historycznych i jakie były poglądy naszych przodków na temat mycia. Ze szczególną uwagą przyjrzeliśmy się się praktykom higienicznym Króla Słońce i jego dworu, znanego z bardzo wyrafinowanej mody, która kryła brudne ciała. Na warsztatach plastycznych tworzyliśmy plansze z szalonymi, barokowymi fryzurami z otworem na buzie, dzięki którym mogliśmy się poczuć jak członkowie dworu Ludwika XIV, niezbyt czyści, ale za to niezwykle wykwintni. Czwartoklasiści puścili wodze fantazji i powstały m. in. projekty fryzur pełnych narzędzi tortur, fryzury inspirowane malarstwem abstrakcyjnym i z motywami pirackimi.

26 maja 2022 r. zaprosiliśmy klasę czwartą z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im W. Brandta na spotkanie z Joanną Olech. Autorka „Dynastii Miziołków” opowiadała o zawodzie pisarza oraz o swoich pierwszych przygodach z pisaniem książek dla dzieci i młodzieży. Artystka zdradziła kilka tajemnic dotyczących rodziny Miziołków, opowiadała także o innych swoich książkach, takich jak: „Tarantula, Klops i Herkules”, „Szkoła na Dobrej” i opowiadaniu „Leo” z książki „Wszystkie Kolory Świata”. Po lekturze fragmentów opowiadania młodzież otrzymała bardzo cenne wskazówki postępowania ze szkolnymi dręczycielami.

27 maja 2022 r., razem z pierwszą i drugą klasą z MyVinci School, poznawaliśmy tajemnice warsztatu pracy ilustratorki, Elżbiety Wasiuczyńskiej. Porównaliśmy różne techniki, którymi posługuje się artystka, a szczególnie przyglądaliśmy się obrazom lasu i leśnych zwierząt z książek Tomasza Samojlika : „Ambaras” i „Bercia i Orson”. Poznaliśmy fragmenty historii dwóch małych niedźwiadków, które musiały stawić czoła leśnemu kłusownikowi. Podczas warsztatów plastycznych dzieci malowały z zapałem dolne partie lasu a potem rzeźbiły zwierzęta, które w polskich lasach można spotkać.

« 1 z 2 »

2 czerwca 2022 r. gościliśmy Roberta Rynkowskiego, podczas spotkania z uczniami z klasy 3 Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im W. Brandta. Rozmawialiśmy o wątkach poruszanych w książkach pisarza „Szczęśliwy zegar z Freiburga” i „Komputer Sterna”, między innymi o przyjaźni, życzliwości i bezinteresownej pomocy oraz o działaniu talizmanów przynoszących szczęście i o wynalazkach, w tym głównie o Internecie, o tym do czego nam się przydaje, ale także kiedy korzystanie z niego bywa niebezpieczne. Autor miał też trudne zadanie polegające na identyfikacji antycznych przedmiotów rysowanych z pamięci przez dzieci.

6 czerwca 2022 r. klasa 1  SP nr 300 wzięła udział w warsztatach z ilustratorem Danielem de Latourem.  Dzieci miały okazję zobaczyć rysownika przy pracy. Daniel wyczarował dla nich czarownicę taką jak w książce „Babcocha”, potwora-hybrydę zwierząt, które tylko przychodziły dzieciom do głowy oraz uwielbiane przez dzieci Skarpetki w najprzeróżniejszych filmowych rolach. Czytaliśmy wybrane opowiadanie z „Niezwykłych przygód 10 skarpetek” Justyny Bednarek, a podczas warsztatów plastycznych dzieci tworzyły skarpety według własnych pomysłów. były więc skarpety ninja, skarpety królowe, skarpeta-mistrzyni judo, skarpeta-Hades ze skarpetowym psem Cerberem i skarpety-kontrolerzy biletów.

 

 

 

 

 

Formularz rezerwacyjny

Można zapisać dziecko na zajęcia, wypełniając poniższy formularz. Ostateczna rezerwacja miejsca na zajęciach następuje po otrzymaniu potwierdzenia z księgarni.

Imię i nazwisko opiekuna (wymagane)

Adres email (wymagane)

Imię i wiek dziecka

Nr telefonu (wymagane)

Nazwa imprezy


Dodatkowe uwagi