Online o książkach dla dzieci

Od kwietnia do grudnia 2020 r. realizowaliśmy w Badecie projekt „Online o książkach dla dzieci”  w ramach programu MKiDN Partnerstwo dla książki. W jego ramach nagraliśmy i opublikowaliśmy na naszym wideoblogu (na YT oraz na profilu facebookowym)  cykl 45 wideoprezentacji dla rodziców i opiekunów, w  dwóch grupach wiekowych: 2-4 i 5-10 lat. Były one poświęcone pomysłom na zabawy artystyczne i literackie, inspirowane lekturami najlepszych książek dla dzieci.

Głównymi celami projektu były:

  • promocja czytelnictwa,
  • oswajanie miejsca kultury, jakim jest księgarnia,
  • zachęcanie do jego regularnego odwiedzania,
  • wzmocnienie konkurencyjności księgarni kameralnej z jej kulturotwórczą ofertą w opozycji do sieci handlowych i sklepów internetowych oferujących jednie książkę jako towar.

W  krótkich wideoprezentacjach zachęcaliśmy widzów do swobodnego  korzystania z różnego rodzaju tekstów literackich w dyskusjach dotyczących kwestii ważnych dla  dzieci i młodzieży. Pokazaliśmy, jak kreatywnie wykorzystywać książki w pracy z dziećmi, rozwijać komunikację podczas pracy w grupie, podejmowanie decyzji, przedstawianie swoich poglądów, kreatywność, logiczne myślenie itd. Niektóre wideoprezentacje powstały na podstawie przeprowadzonych w księgarni zajęć stacjonarnych.

  • przykładowe wideoprezentacje poświęcone książkom dla dzieci 2-4 lata:

O książce „Uczucia” Libby Walden z warsztatem robienia lamp z barwionej soli

O „Ależ Bolusiu” Barbro Lindgren z zabawą w błotną kąpiel

„Fakty i plotki o smokach” Nikoli Kucharskiej, robimy smocze jaja

  • przykładowe wideoprezentacje poświęcone książkom dla dzieci 5-10 lat:

„Doktor Proktor” Jo Nesbo i wybuchowy proszek

„Co budują zwierzęta?” Emilii Dziubak – robimy hotel dla owadów

„Jak ratowaliśmy Wigilię?” Ellen Karlsson i chatka z piernika

Maluchom proponowaliśmy m.in. „Dziecko Gruffalo” Julii Donaldson, serię o słoniku Pomelo Ramony Badescu, „Jano i Wito” Przemysława Liputa. Sięgnęłyśmy też po książki typu pop-up w wykonaniu Vojtecha Kubasty czy „Kolorowego potwora” Anny Llenas, fakturową „Czarną książkę kolorów” Meneny Cottin, kreatywne książki Herve Tulleta, książki z okienkami o Żubrze Pompiku Tomasza Samojlika, książki kartonowe Erica Carle’a. Starszym dzieciom proponowałyśmy książki o bardzo różnej tematyce: klasykę beletrystyki – Harry’ego Pottera J. K. Rowling, detektywistyczną serię o Doktorze Proktorze Jo Nesbo, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka czy cykl „Operacji” Jorna Horsta; książki popularnonaukowe – „Dzieje się je. Mała historia kuchni” Łukasza Modelskiego, „Historię kolorów” Clive’a Gifforda, „Anatomię” Helene Druvert, „Ale historia. Ta śmieszna i straszna  PRL” Grażyny Bąkiewicz.

Każde omówienie książki było połączone z prezentacją warsztatu.
Proponowaliśmy różne aktywności: rysowaliśmy kolorowe lody na piance do golenia, malowaliśmy za pomocą wywaru z czerwonej kapusty, odbijaliśmy ciekawe wzory przy pomocy farb olejnych rozlanych na wodzie, łączyliśmy podstawowe barwy, żeby uzyskać pochodne kolory. Był też czas na artystyczne wyzwania: piernikowa chatka z masy solnej, wycinanki czy lampka z barwionej soli. Poeksperymentowaliśmy trochę, żeby uzyskać wybuchową zabawkę, eliksir zmieniający kolor inspirowany lekcjami magii z Harry’ego Pottera, czy ducha z butelki. Podałyśmy zabawy, dzięki którym dziecko nauczy się rozróżniać przyprawy, dowie się, jak wyglądają podstawowe układy w ludzkim ciele, czy jak zrobić swój własny pop-up.

Projekt „Online o książkach dla dzieci” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronem medialnym cyklu był portal CzasDzieci.

logo-mkidnczas-dzieci

 

To wydarzenie zostało opublikowane w przez admin. Dodaj ten link do ulubionych.