Spoza kanonu: warsztaty dla grup 2019 r.

W 2019 r. organizowaliśmy  cykl zajęć dla grup dzieci, z udziałem znanych pisarzy i ilustratorów. Prowadziliśmy je w ramach cyklu „Spoza kanonu. Cykl warsztatów literackich dla grup szkolnych i przedszkolnych”, już przez kolejny rok szkolny. Spotkania łączyliśmy z zajęciami plastycznymi i różnymi formami zabaw inspirowanymi treścią książek. 

warsztatyCelami projektu są:
– promowanie wartościowej literatury,
– kształtowanie zachowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży (odwiedzanie stacjonarnych księgarń, uczestnictwo w spotkaniach autorskich, inspiracja do dalszych poszukiwań literackich),
– wzmocnienie konkurencyjności księgarń kameralnych w opozycji do dużych sieci handlowych i dyskontów internetowych,
– nawiązanie współpracy ze szkołami i przedszkolami w zakresie promocji czytelnictwa.
Z tymi artystami można się umawiać na spotkania u nas:
Dorota Sumińska, Małgorzata Swędrowska, Lin Halberg, Mikołaj Golachowski, Łukasz Wierzbicki, Elżbieta Wasiuczyńska, Bogusław Janiszewski, Lin Halberg, Daniel de Latour, Michał Rzecznik, Justyna Styszyńska, Joanna Olech, Szymon Drobniak, Maria Mroux Bulikowska, Renata Kijowska, Dominika Czerniak-Chojnacka, Ewa Solarz, Ola Woldańska-Płocińska, Małgorzata Karolina Piekarska.

Zachęcamy do rezerwowania terminów jak najszybciej, ponieważ liczba spotkań jest ograniczona. Zajęcia są odpłatne, lecz dofinansowane z MKiDN, ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Rezerwacje terminów: tel. 22 499 37 17, ksiegarniabadet@gmail.com.

 

IK_logo 2017

logo-mkidn

 

 

OPISY SPOTKAŃ, INFORMACJE O AUTORACH

AGNIESZKA FRĄCZEK
agnieszka-fraczek
Językoznawczyni, germanistka, leksykografka, autorka wielu książek z wierszami dla dzieci. W swojej twórczości popularyzuję wiedzę o współczesnej polszczyźnie, pisze o frazeologizmach, homofonach, kulturze słowa czy błędach językowych. Stworzyła także serię książek logopedycznych. Zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne na spotkania z autorką, czas trwania: 45-60 minut, cena za grupę: 300 zł.

 

 

 

Tematy do wyboru:

 • Książka w podróży, czyli o drodze książki od autora do czytelnika (dla dzieci przedszkolnych)
  Autorka opowiada o tym, jak powstają książki. Zdradza, skąd czerpie pomysły na wiersze. Wspomina o swojej fascynacji językiem i pokazuje, jak – pisząc – bawi się językiem. Mówi nie tylko o własnej pracy, ale także o pracy ilustratora, redaktorów, wydawcy, drukarzy. Podczas spotkania autorka wskazuje także różnicę między wierszem a prozą, tłumaczy, czym jest rym i rytm, wspólnie z dziećmi układa krótkie, zabawne wiersze (zwykle wplata w nie nazwę miejscowości, w której odbywa się spotkanie, nazwę przedszkola, do którego chodzą czytelnicy, czy imię któregoś z dzieci itp.).
 • O tajemnicach polszczyzny (dla dzieci z klas 4-5)
  Spotkania z uczniami to wesołe lekcje języka polskiego. Autorka tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia, wskazuje różnice między nimi. Wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych, by potem bawić się ich wieloznacznością, przewrotnie żonglując znaczeniami. Autorka ostrzega przed (nie tylko ortograficznymi) pułapkami, jakie zastawia na nas język. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by uwrażliwić na polszczyznę i zachęcić do większej dbałości nią.
 • Złap byka za rogi (dla dzieci z klas 6-8)
  Autorka wraz z uczestnikami spotkania tropi byki, czyli te najczęściej (i te trochę rzadziej) popełniane błędy językowe. Zastawia na uczestników liczne pułapki, uzmysławiając im w ten sposób, że choć język polski znamy najlepiej ze wszystkich języków świata, to wiedzę o nim warto wciąż pogłębiać. Bo kto się nigdy nie zastanawiał, która z form jest prawidłowa: 10 *deko czy 10 deka? *Wymyśleć czy wymyślić? Tę poważną wiedzę autorka ilustruje (pozornie!) niepoważnymi wierszami.
 • O tym, jak Julian Tuwim został poetą (dla dzieci z klas 4-6)
  Autorka opowiada o młodości Juliana Tuwima, o jego dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach. O nieokiełznanej fantazji i tysiącach pasji (czyli „bzików”, jak Tuwim sam je nazywał), dzięki którym mały Julek wyrósł na wielkiego poetę. Spotkanie autorka ilustruje fragmentami swojej książki o Julianie Tuwimie, zatytułowanej: Rany JulekO tym, jak Julian Tuwim został poetą, Literatura 2013.

MIKOŁAJ GOLACHOWSKI

golachowskiDoktor nauk przyrodniczych, podróżnik, tłumacz, a do tego wszystkiego jeszcze polarnik. Autor książek o zwierzętach i ochronie przyrody: „Pupy, ogonki i kuperki” i „Gęby, dzioby i nochale”, wydanych przez Babarybę. Podczas spotkania dzieci poznają najniezwyklejsze zwierzęta zamieszkujące naszą planetę i stworzą maski ulubionych zwierząt. Zapraszamy klasy 0-IV.
Koszt zajęć dla grupy: 300 zł. 

 

 

 

DANIEL DE LATOUR
daniel_f
Jeden z czołowych polskich ilustratorów. Ilustrowana przez niego książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wydana przez Poradnię K, podbiła serca młodych czytelników i znalazła się w kanonie lektur szkolnych. Podczas spotkania będziemy sprawdzać, jak prostymi trikami nadać postaci, lub rzeczy odpowiednie emocje, jakich sztuczek użyć, aby w łatwy sposób narysować coś trudnego. Za pomocą różnych technik plastycznych będziemy wspólnie z gościem szukać najlepszej metody na wyrażenie opowieści i świetnie się bawić podczas kreatywnego szaleństwa. Dla klas 0-III. Koszt zajęć dla grupy: 300 zł. Proponujemy termin: 18 czerwca.

 

 

 

JUSTYNA STYSZYŃSKA  js
Ilustratorka, graficzka i nauczycielka, autorka zeszytów ćwiczeń z serii „Idol” wydawanych przez Widnokrąg. Na spotkaniu z dziećmi opowie o kulisach pracy malarskiej i niezwykłym życiu Fridy Kahlo i poprowadzi warsztaty plastyczne inspirowane jej twórczością. Zapraszamy dzieci z klas I-IV SP. Koszt zajęć dla grupy: 300 zł.

 

MICHAŁ RZECZNIK

mrScenarzysta i rysownik, współautor komiksów dla dzieci i młodzieży: „Reformator. Marcin Luter”, „88/89″, „Żona dyplomaty” i „Strzały na Służewcu” wydanych przez Widnokrąg. Opowie o tworzeniu komiksów i przeprowadzi warsztaty rysunkowe dla dzieci z klas II-V SP. Koszt zajęć dla grupy: 400 zł.

 

 

 

 

JOANNA OLECH

    joanna-olech_1
Graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „„Dynastia Miziołków”, wydanych przez Literaturę, „Pompon w rodzinie Fisiów”, wydany przez Znak, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!”, „Egaliterra” i „Kto ty jesteś?”, wydane przez Wytwórnię.  Porozmawia z dziećmi o prawach człowieka, równości, tolerancji i patriotyzmie. Zapraszamy dzieci z klas II-V. Koszt zajęć dla grupy: 400 zł.

 

 

SZYMON DROBNIAK
szymon-drobniak

Biolog ewolucyjny i zoolog, autor artykułów naukowych oraz książki popularnonaukowej o zwierzętach „Amory, zaloty i podboje” z wydawnictwa Babaryba. Pracował na całym świecie: od kostarykańskiej dżungli (w której badał oszałamiające kolory tropikalnych kolibrów) do szwedzkiej tajgi arktycznej (podglądał tam żyjące w niezwykłych rodzinach sójki syberyjskie). Porozmawia z uczestnikami o tym, skąd się biorą dzieci w świecie roślin i zwierząt. Przygotujcie się na sporą dawkę ciekawej i zaskakującej wiedzy przyrodniczej. Dla dzieci z klas I-VI.
Koszt zajęć dla grupy: 300 zł.

 

MARIA MROUX BULIKOWSKA
mroux
Ilustratorka, autorka książek dla dzieci o warszawskiej gwarze: „Jak bum cyk cyk” i „Mała książka o gwarze warszawskiej”, wydanych przez Babarybę. Na zajęciach porozmawiamy o dawnej Warszawie, nauczymy się mówić po warsiawsku, dowiemy się, jak wystroił się kornik na święto lasu i jak działa pic na wodę. Zapraszamy klasy 1-IV. Koszt zajęć dla grupy to 300 zł.

 

RENATA KIJOWSKA
renata-kijowska
Reporterka, dziennikarka, autorka książki „Kuba niedźwiedź. Historie z gawry”, wydanej przez Znak Emotikon. Dzieci posłuchają prawdziwych historii o niedźwiedziach z Tatrzańskiego Parku Narodowego, dowiedzą się, jak powinny się zachować, gdy staną oko w oko z niedźwiedziem i czym zajmują się niedźwiedziolodzy. Spotkanie dla klas 0-III. Koszt zajęć dla grupy: 300 zł.

 

 

 

DOMINIKA CZERNIAK-CHOJNACKA
dominika-czerniak-chojnacka
Graficzka, autorka zabawnej i pomysłowej książki „Kominiarz/Piekarz” wydanej przez Dwie Siostry, wyróżnionej  w konkursie Bologna Ragazzi Award 2019 oraz książki o kuchni i gotowaniu „Gotujemy”, wydanej przez Babarybę. Poprowadzi warsztaty kulinarno-plastyczne dla przedszkolaków oraz zajęcia z projektowania książek dla starszych dzieci. Zapraszamy grupy przedszkolne oraz klasy IV-VI SP. Koszt zajęć dla grupy: 300 zł.

 

 

EWA SOLARZ
ewa-solarz
Z wykształcenia historyk sztuki, kuratorka wystaw, autorka książek dla dzieci o sztuce współczesnej:  „Ilustrowany elementarz dizajnu”, „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu” i „Wszystko widzę jako sztukę”, wydanych przez Wytwórnię oraz „D.E.S.I.G.N”, wydanej przez Dwie Siostry Na spotkaniu przekona dzieci, że sztuka współczesna może być atrakcyjna i zabawna oraz pokaże, w jaki sposób sztuka przenika każdą sferę naszego życia. Na zajęciach dzieci będą miały okazję stworzyć wystawę swoich dzieł pod okiem kuratora. Zapraszamy klasy III-VI SP. Koszt zajęć dla grupy: 300 zł.

 

OLA WOLDAŃSKA-PŁOCIŃSKA                   ola-woldanska-plocinska
Graficzka, autorka, plakacistka, zilustrowała m. in. „Aferę nie z tej ziemi” Anny Onichimowskiej, „Kocham pana, panie Tygrysie” Przemysława Wechterowicza, wydane przez Ezop. Wśród jej książek autorskich jest np. „Zwierzokracja”, wydana przez Publicat, która zainspiruje ekologiczne zajęcia artystyczne. Zapraszamy dzieci z klas 0-IV.

Koszt zajęć dla grupy: 500 zł.

 

 

 

RELACJE Z MINIONYCH SPOTKAŃ:

17 maja Dorota Sumińska spotkała się z 2 i 3 klasą Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta oraz z klasa 3 i 4 Polsko-Francuskiej Szkoły „La Fontain”. Podczas warsztatów przeczytaliśmy fragmenty książki „Dlaczego oczy kota świecą w nocy?”. Szukaliśmy cech wspólnych człowieka i kota. Stworzyliśmy nasz własny kodeks praw zwierząt. Autorka rozwiała wszelkie wątpliwości na temat opieki nad domowymi pupilami. Na warsztatach plastycznych zrobiliśmy koty, którym świecą się oczy w ciemności. Rozwiązaliśmy zagadki węchowe, z którymi psy nie miałyby kłopotu i wsłuchaliśmy się w zwierzęce głosy, zgadując ” kto to mówi”.

14 czerwca 2019 r. Agnieszka Frączek spotkała się z grupą 5-latków z Przedszkola nr 56 z Warszawy. Tematem była droga, jaką pokonuje książka od pisarza do czytelnika. Autorka zdradziła, skąd czerpie pomysły na wiersze. Wspomniała o swojej fascynacji językiem i pokazała, jak – pisząc – bawi się językiem. Mówiła nie tylko o własnej pracy, ale także o pracy ilustratora, redaktorów, wydawcy, drukarzy. Podczas spotkania wskazała także różnicę między wierszem a prozą. Tłumaczyła, czym jest rym i rytm, wspólnie z dziećmi układała krótkie, zabawne wiersze.

18 czerwca 2019 r.  Daniel de Latour spotkał się z klasą 1 i 2 Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta. Spotkanie z ilustratorem dotyczyło jego najnowszej książki „Bandy czarnej Frotte”. Podczas warsztatów sprawdzaliśmy, jak prostymi trikami nadać postaci, lub rzeczy odpowiednie emocje, jakich sztuczek użyć, aby w łatwy sposób narysować coś trudnego. Za pomocą różnych technik plastycznych wspólnie z gościem szukaliśmy najlepszej metody na wyrażenie opowieści i na to, jak świetnie się bawić podczas kreatywnego szaleństwa. Efekty twórczej pracy można obejrzeć w galerii poniżej.

17 września o gębach i pupach zwierzaków opowiadał w Badecie przyrodnik i podróżnik Mikolaj Golachowski. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas 3 i 4 Willy Brandt Schule.
zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-57-09 zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-57-02 zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-56-55 zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-56-48

24 września 2019 r. pisarka Małgorzata Karolina Piekarska spotkała się w Badecie z młodzieżą z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta. Podczas warsztatów przyjrzeliśmy się zawodowi pisarza. Poznaliśmy fragmenty książek, była okazja do obejrzenia zdjęć i pocztówek dawnej Warszawy oraz zanurzenia się na moment w epoce PRL-u, która przewijała się w opowieści pisarki.
zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-44-40 zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-44-23 zrzut-ekranu-2019-09-24-o-21-44-16

26 września 2019 r.  pisarz i podróżnik Łukasz Wierzbicki czytał uczniom WSB swoje książki: „Ocean to pikuś” oraz „Afryka Kazika”. Korzystając z niezwykłych akcesoriów ze swej podróżniczej walizki, roztaczał przed słuchaczami wyraziste obrazy z życia niezwykłych Polaków. Podczas spotkania poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących postaci, które były inspiracją do napisania książek. Dowiedzieliśmy się m.in., skąd wziął się niedźwiadek w wojsku i kogo karmił podczas podróży Aleksander Doba, a także znaleźliśmy – podczas burzy mózgów – odpowiedź na podchwytliwe pytanie: dlaczego przybił on swym kajakiem do wybrzeży Francji?

1 października 2019 r. ilustratorka Justyna Styszyńska przeprowadziła z uczniami 4 klasy Bednarskiej Szkoły Podstawowej warsztaty plastyczne inspirowane twórczością Fridy Kahlo. Wspólnie interpretowaliśmy wybrane autoportrety Fridy Kahlo. Przekonaliśmy się, że każdy może odczytywać symbolikę obrazów na swój sposób. Ilustratorka pokazała dzieciom ciekawy sposób na tworzenie portretów z natury. Powstały niezwykle ciekawe obrazy, wiele mówiące  o życiu wewnętrznym, zainteresowaniach i nastroju młodych artystów.

7 października 2019 r. malarka i ilustratorka Ela Wasiuczyńska poprowadziła w Badecie warsztaty plastyczne dla uczniów dwóch klas „O” z polsko-francuskiej szkoły La Fontaine.  Rozmawialiśmy o warsztacie ilustratora. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób prace namalowane przez artystkę trafiły do książek i o tym, jak powstał pomysł na serię książek o Panu Kuleczce. Dzieci posłuchały fragmentów książki „Między nami chochlikami” i podczas warsztatów rysunkowych zaludniły labirynt przygotowany przez ilustratorkę zwierzętami, chochlikami i innymi fantastycznymi mieszkańcami lasu. Na koniec wszyscy ustawili się w kolejce po książki i ilustrowane autografy.

17 października 2019 r. Boguś Janiszewski, autor i Max Skorwider, ilustrator spotkali się z uczniami 4 i 5 klasy z polsko-francuskiej szkoły La Fontaine.  Cofnęliśmy się w czasie do samych początków powstania kosmosu, czyli o 14000000000 lat wstecz. Rozmawialiśmy o Wielkim Wybuchu, powstawaniu gwiazd i planet i w końcu – o pojawieniu się życia na Ziemi. Dzieci stworzyły 14-metrowe  linie czasu, pokazujące dzieje wszechświata aż do dziś. Życie ludzi na Ziemi zajęło jedyne 7 milimetrów tej linii.

16 grudnia 2019 r.  Daniel de Latour spotkał się z klasą 3 Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie. Rozmawialiśmy z naszym gościem o warsztacie pracy współczesnego ilustratora. Dzieci miały też okazję zobaczyć rysownika przy pracy. Podczas warsztatów dawaliśmy naszemu gościowi trudne zadania rysunkowe. Stworzył m.in.  zwierzę złożone z 15 różnych gatunków oraz skarpetkę w roli Harry’ego Pottera. Uczniowie wykonali własne skarpetkowe postacie i stworzyli z nich komiksowe kolaże, które zabrali ze sobą.

To wydarzenie zostało opublikowane w przez admin. Dodaj ten link do ulubionych.