Spoza kanonu Warsztaty dla grup 2022 r.

W 2022 r. zapraszaliśmy klasy szkolne i grupy przedszkolne na kreatywne warsztaty artystyczno-literackie do księgarni Badet, w ramach projektu: „Spoza kanonu. Cykl warsztatów literackich dla grup szkolnych i przedszkolnych.” Spotkania prowadziły doświadczone edukatorki księgarni Badet. W warsztatach wzięli udział znakomici goście: pisarka Katarzyna Rygiel, ilustratorka Natalia Uryniuk, autor i podróżnik Łukasz Wierzbicki, pisarka Magdalena Wiśniewska, ilustrator Daniel de Latour.
Warsztaty literackie łączyliśmy z zajęciami plastycznymi i różnymi formami zabaw inspirowanymi treścią książek. Celami projektu były: promowanie wartościowej literatury, kształtowanie zachowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, nawiązanie szerszej współpracy ze szkołami i przedszkolami w zakresie promocji czytelnictwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. TUTAJ można pobrać plakat.

BRAK WOLNYCH TERMINÓW. 

Z WIZYTĄ W HOGWARCIE
Przeczytamy fragmenty książek o Harrym Potterze i zaprosimy dzieci do udziału w lekcjach Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Odczytamy starożytne runy, przygotujemy magiczny eliksir, weźmiemy udział w lekcji zaklęć i zielarstwa.
Zapraszamy dzieci z klas I-IV SP.

OTWIERAMY BIURO DETEKTYWISTYCZNE
Poznamy fragmenty wybranej książki z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Weźmiemy udział w sprawdzianie spostrzegawczości. Narysujemy portret pamięciowy przestępcy. Pobawimy się w przesłuchiwanie świadków i zdemaskujemy zbrodniarza. Będzie dużo śmiechu i zabaw angażujących różne zmysły.
Zapraszamy dzieci z klas I-IV SP.

NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK
Przeczytamy wybrane opowiadanie z tomu „Niezwykłe przygody 10 skarpetek” Justyny Bednarek i zaprosimy dzieci na skarpetkowe warsztaty. Będziemy projektować skarpetkowych bohaterów, którzy wystąpią w teatrze cieni i odegrają całkiem nową przygodę.
Zapraszamy starsze grupy przedszkolne oraz dzieci z klas 0-I SP.

PIKNIK Z KICIĄ KOCIĄ
Przeczytamy wybraną historię z serii o Kici Koci Anity Głowińskiej i zaprosimy dzieci na warsztaty malarskie. Przygotujemy też recyklingowe doniczki i zasiejemy zioła, które dzieci zabiorą ze sobą do przedszkola
lub do domu. Zapraszamy grupy przedszkolne.

Z KOLOROWYM POTWOREM O EMOCJACH
Przeczytamy książkę „Kolorowy potwór” i razem z bohaterem nauczymy się nazywać swoje emocje: smutek, radość, złość, strach. Wykleimy buzie o minach wyrażających rozmaite uczucia i zrobimy gniotki pozwalające rozładować złość.
Zapraszamy grupy przedszkolne.

KOCHAMY DINOZAURY
Przyjrzymy się bliżej prehistorycznym gadom, poznamy największych roślinożerców i najpotężniejszych drapieżników. Dowiemy się, czym zajmuje się paleontolog i co to są oolity i koprolity. Będziemy bawić się w poszukiwanie prehistorycznych kości i rekonstruować wygląd dinozaurów puszczając wodze fantazji.
Zapraszamy grupy przedszkolne.

PRZYRODNICZA WYCIECZKA DO PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ
Rozpoznamy zwierzęta zamieszkujące Puszczę Białowieską. Pokonamy kreci tunel. Sprawdzimy, czy mamy uszy wyczulone jak ryś i czy jesteśmy zwinni jak wiewiórki. Będzie sporo zabaw ruchowych, pokaz slajdów z zagadkami i zwierzęce kalambury.
Zapraszamy grupy przedszkolne.

 

Z Pippi w Willi Śmiesznotce, warsztaty w kratkę z Elmerem, magia przedmiotów codziennego użytku z bohaterami Magicznego Krzesła,

Oferowane zajęcia prowadzimy w ramach projektu „Spoza kanonu. Cykl warsztatów literackich dla grup szkolnych i przedszkolnych”. Projekt dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

mkidn_kolor

 

 czas-dzieci

 

 

 

RELACJE ZE SPOTKAŃ

1 kwietnia 2022 r. odbyło się spotkanie zorganizowane dla klasy 3 z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Wille’go Brandta w Warszawie. Naszym gościem była Katarzyna Rygiel, autorka książek dla dorosłych oraz serii przygodowych dla dzieci, m.in. „Tarapaty” oraz „Strażnik klejnotu”.
Rozmawialiśmy o dawnej Warszawie i czasach, do których przenoszą się Ula i Feliks, bohaterowie „Strażnika klejnotu”. Spotkaliśmy Zygmunta III Wazę, Chopina oraz Juliana Józefa Różyckiego, ale największe zainteresowanie wzbudziła postać Sylwestra „Krisa” Brauna, fotografa Warszawy czasów Postania Warszawskiego i oczywiście jego zdjęcia. Czytaliśmy fragmenty powieści. Rozmawialiśmy z autorką o jej zainteresowaniach archeologicznych i varsavianistycznych oraz o tym, jak zmienne były losy jej kariery. Był też czas na zabawę w rozwiązywanie szyfrów, które strzegły słodkiego skarbu z warszawskiej fabryki.

4 kwietnia 2022 r. zorganizowaliśmy spotkanie klasy 3 ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr.30 z Natalią Uryniuk, ilustratorką, znawczynią Morza Bałtyckiego. Rozmawialiśmy głównie o przyrodzie Bałtyku, zamieszkujących go zwierzętach i konieczności ich ochrony. Dzieci interesowały się także pracą ilustratora, wykorzystywanymi narzędziami i technikami. Ważną częścią spotkania były warsztaty plastyczne, na których powstały obrazy morskich głębin zamieszkałe przez ryby, foki, chełbie i inne bałtyckie stworzenia. Prace malarskie umieściliśmy w zaciemnionej minigalerii, którą oświetlaliśmy lampą UV, po to by cieszyć się efektami świetlnymi.

5 kwietnia 2022 r. zaprosiliśmy dzieci z klasy II Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Wille’go Brandta na spotkanie z pisarką Magdaleną Wiśniewską. Razem z nią wyruszyliśmy w wirtualną podróż do Chin, śladami bohaterów książki „Opowieść nieznajomego Chińczyka”. Rozmawialiśmy o chińskich wynalazkach, a najbardziej interesowała nas porcelana występująca także w książce. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje i dlaczego była tak cennym i poszukiwanym chińskim wyrobem. Dzieci malowały szklane naczynia, starając się imitować porcelanę. Na koniec, razem z pisarką tworzyliśmy improwizowane historie inspirowane wylosowanymi przedmiotami.

26 kwietnia 2022 r. zorganizowaliśmy dwa spotkania z Łukaszem Wierzbickim z grupami dzieci z dwóch klas pierwszych i dwóch klas drugich Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. La Fontaine’a. Autor opowiadał o swojej najnowszej książce „Wokół świata na wariata”, w której opisał niezwykłą podróż dwójki przyjaciół: Leona Mroczkiewicza i Tadeusza Perkitnego. Dzieci poznały niektóre z szalonych przygód podróżników, a także historię samego autora, który od najmłodszych lat chciał zostać pisarzem i namawiał młodych czytelników do podążania za swoimi marzeniami, tak jak on sam i bohaterowie jego książek: Kazimierz Nowak, Aleksander Doba oraz Leon i Tadeusz.

Fotorelacja ze spotkania z grupą pierwszą

« 2 z 2 »

Fotorelacja ze spotkania z grupą drugą

10 maja 2022 r. zaprosiliśmy grupę trzylatków z przedszkola Wesołe Kubusie na zajęcia poświęcone emocjom na motywach książki „Kolorowy potwór” Anny Lleas. Dzieci poznały historię stworka, który uczył się nazywać swoje uczucia i rozpoznawały buzie wyrażające różne emocje. Rozmawialiśmy o tym, jak można radzić sobie ze złością i smutkiem. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wyklejały buzie wyrażające radość, smutek, złość lub zdziwienie. Zrobiły też gniotki rozładowujące napięcia z cieczą nieniutonowską w środku. Było trochę trudności, ale opiekunki pomogły i zrobiły gniotki też dla siebie.

24 maja 2022 r. dzieci z zerówki Szkoły Podstawowej nr 300 z Wilanowa wzięły udział w „Przyrodniczej wycieczce do Puszczy Białowieskiej” na motywach przygód żubra Pompika. Poznawaliśmy różne gatunki zwierząt zamieszkujące Białowieski Park Narodowy. Rozmawialiśmy o tym, jak w różny sposób przystosowują się one do warunków życia w lesie. Podczas warsztatów plastycznych dzieci malowały las, wykorzystując różne narzędzia malarskie oraz wyklejały zamieszkujące go zwierzęta. Na koniec wszyscy pokonali sensoryczny tor przeszkód.

30 maja 2022 r. grupa czterolatków z wilanowskiego przedszkola Wesołe Kubusie wzięła udział w zajęciach dotyczących emocji, na motywach książki Anny Llenas „Kolorowy potwór”. Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać uczucia. Wykonały portrety obrazujące różne emocje. Zrobiły sobie gniotki, które przydają się, gdy chcemy rozładować złość. Bawiliśmy się też kolorami, które w książce reprezentowały różne nastroje tytułowego Potwora.

7 czerwca 2022 r. naszymi gośćmi byli: Daniel De Latour oraz czterolatki z przedszkola nr 427 „Kraina Radości”. Dzieci dowiedziały się, jak powstają ilustracje do dziecięcych książek i poznały nietypowych bohaterów książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody 10 skarpetek”. Specjalnie dla nich Daniel De Latour rysował skarpetki-przedstawicieli różnych profesji, a dzieci odgadywały, jakie zawody one wykonują.
Podczas warsztatów plastycznych przedszkolaki ozdabiały kolorowe skarpety z kartonu, nadawały im charakter i wyposażały w przeróżne atrybuty. Powstały więc skarpety królowe oraz królowie, rycerz, spore grono lekarzy i pielęgniarek oraz sportowcy.

13 czerwca 2022 r. dzieci z klasy 3 szkoły podstawowej nr 191 w Warszawie uczestniczyły w zajęciach na motywach serii książek J.K. Rowling o Harrym Potterze. W programie spotkania pojawiły się: quiz wiedzy o Hogwarcie i czarodziejach, produkcja różdżek, lekcja zaklęć i magiczny pojedynek . Nie mogło zabraknąć także wyczekiwanej przez wszystkich lekcji eliksirów.

zrzut-ekranu-2022-06-23-o-10-08-28 zrzut-ekranu-2022-06-23-o-10-08-36 zrzut-ekranu-2022-06-23-o-10-08-45

 

 

 

 

23 czerwca 2022 r., w ramach pożegnania roku szkolnego uczennice i uczniowie z zerówki z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej nr 300 przenieśli się do Hogwartu na kilka prawdziwych lekcji magii. Przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu wróżbiarstwa, eliksirów, zaklęć  (w tym Wingardium Leviosa), nie obyło się bez lewitujących przedmiotów. Każdy uczestnik, jak na czarodzieja przystało, wyszedł z własnoręcznie zrobioną różdżką i wielką wiarą w moc czarów i książek.

 

 

 

 

 

Formularz rezerwacyjny

Można zapisać dziecko na zajęcia, wypełniając poniższy formularz. Ostateczna rezerwacja miejsca na zajęciach następuje po otrzymaniu potwierdzenia z księgarni.

Imię i nazwisko opiekuna (wymagane)

Adres email (wymagane)

Imię i wiek dziecka

Nr telefonu (wymagane)

Nazwa imprezy


Dodatkowe uwagi