Sztuka książki Cykl warsztatów z artystami

Do grudnia 2019 r. organizowaliśmy w Badecie cykl 7 warsztatów dla dzieci, z udziałem twórców książki dziecięcej.

skarpetki_1skarpetki_5Skupiliśmy się na starannie wydanych książkach o wysokim poziomie artystycznym, zwracając szczególną uwagę na małe, niezależne, zwłaszcza debiutujące wydawnictwa, które bardzo starannie przygotowują swoją ofertę. Zajęcia miały charakter warsztatowy, uczestniczące w nich dzieci poznawały rozmaite techniki i narzędzia pracy współczesnego twórcy książek.
W spotkaniach uczestniczyli ilustratorzy i autorzy książek.

Cele strategiczne cyklu:

  1. promowanie wartościowej literatury i ilustracji dziecięcej,
  2. kształtowanie zachowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży (odwiedzanie księgarń, uczestnictwo w spotkaniach autorskich,
  3. inspiracja do dalszych poszukiwań literackich i artystycznych),
  4. wzmocnienie konkurencyjności księgarń stacjonarnych w opozycji do dużych sieci handlowych i sklepów internetowych.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Promocji Kultury, pod patronatem medialnym portali: Co w Wilanowie, Qlturka, CzasDzieci.pl.

 

 

ARCHIWUM SPOTKAŃ

 Pola Negri. SZTUKA KSIĄŻKI
14 kwietnia 2019 r. zorganizowaliśmy warsztaty o niemym kinie i jego gwiazdach, prowadzone przez Justynę Styszyńską, autorkę książki„Pola Negri” z serii „Idol”.
Podczas zajęć przenieśliśmy się do czasów, w których po ulicach Warszawy, Berlina czy Nowego Jorku jeździły dorożki, a samochody były rzadkością. Słuchaliśmy historii o początkach kinematografii i karierze Poli Negri. Próbowaliśmy, tak jak dawni aktorzy, mimiką i gestem odegrać różne stany emocjonalne. Justyna Styszyńska mówiła o tym, jak powinien wyglądać plakat zwracający uwagę widza i jaką rolę pełniły dawniej plakaty filmowe. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonywały własne plakaty filmowe, oczywiście z Polą Negri jako gwiazdą reklamowanego filmu. Celowo ograniczyliśmy liczbę używanych kolorów do czerni, bieli i jednego, wybranego koloru. Używaliśmy także specjalnych stempli  z tytułami słynnych filmów przygotowanych przez artystkę.

Skarpetki powracają! SZTUKA KSIĄŻKI
28 kwietnia 2019 r., w ramach Warszawskiego Weekendu Księgarń Kameralnych 2019 r.  Badecie odbyły się warsztaty ilustratorskie z jednym z naszych ulubionych artystów wszech czasów, Danielem de Latourem. Pretekstem do zajęć był nowy tom przygód skarpetek: „Banda czarnej frotté. Skarpetki powracają!”, z wydawnictwa Poradnia K.
Dzieci miały sporo frajdy obserwując artystę rysującego skarpetki na żywo według ich opisu. Powstała więc podobizna skarpetki, która przeszła na ciemną stronę mocy i stała się Lordem Vaderem, skarpetki-złej królowej z „Królewny Śnieżki” oraz skarpetek-owadów. Zainspirowane wyobraźnią rysownika dzieciaki wykonywały własne skarpetkowe postacie. I tak, swojej skarpetkowej wersji doczekali się m.in. Elza z „Krainy Lodu”, Sherlock Holmes, smutna królewna i rozmaite zwierzęta. Okazało się, że skarpety mogą nosić wymyślne fryzury i ubrania,  a ich oblicza mogą wyrażać różne emocje.

CHOCHLIKI ELI WASIUCZYŃSKIEJ

« 1 z 3 »


6 października 2019 r. księgarnię odwiedziła malarka i ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńska, a wraz z nią liczne grono fanów Pana Kuleczki, Figli i Psikusów, oraz kolorów, które są lekarstwem na jesienną pluchę. Zrobiliśmy sobie chochlikowe pacynki i unikalne, czasem szalone, czapki krasnali. Oczywiście nie obyło się bez czytania ulubionych historii. Po spotkaniu był czas na autografy w książkach. Pani Ela narysowała wszystkim chętnym wymarzone rysunki – każda dedykacja była inna!

POLITYKA DLA DZIECI
17 października 2019 r. gośćmi księgarni Badet byli Boguś Janiszewski i Max Skorwider, autorzy serii popularno-naukowej „To, o czym dorośli ci nie mówią”. Przedmiotem naszego zainteresowania była polityka. Rozmawialiśmy z dziećmi o władzy: o tym, jak można ją zdobyć, jak ją obalić i do czego właściwie władza w państwie służy. Przeprowadziliśmy wybory, które, jako niezgodne z konstytucją okazały się nieważne. A na koniec Max Skorwider, ilustrator przeprowadził krótkie szkolenie z protestowania i wykonał z dziećmi odpowiednie transparenty.

O KONIACH Z LIN HALLBERG
9 listopada 2019 r. naszym gościem była Lin Hallberg, szwedzka autorka książek dla dzieci. Polscy czytelnicy znają jej serię o Sigge i innych kucach ze stadniny „Psikus” oraz dzieciach uczęszczających do szkółki jeździeckiej. Polskim wydawcą książek jest Mamania. Spotkanie tłumaczyła z języka szwedzkiego Helena Bremer. Dzieci otrzymały sporą dawkę informacji o koniach i jeździectwie, ponieważ Lin Hallberg jest instruktorką jazdy konnej i miała własną stadninę kucy szetlandzkich.  Rozmawialiśmy o podróżach Lin w poszukiwaniu inspiracji do kolejnych książek, oglądaliśmy zdjęcia z wyprawy do Mongolii, gdzie jazda konna jest jedną z podstawowych umiejętności, Urugwaju i Islandii. Rozmawialiśmy także o Szwecji, szwedzkich pisarzach, jedzeniu i uczyliśmy się szwedzkich słówek. Czytaliśmy też oczywiście fragmenty książek i poznawaliśmy prawdziwe losy jej końskich bohaterów z Sigge i Samem na czele.

« 1 z 3 »

DZIECI DLA KLIMATU
17 listopada, 2019 r. razem z podróżnikiem, ekologiem i przyrodnikiem Mikołajem Golachowskim odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: czy można uratować Ziemię?
Wyjaśniliśmy, o co chodzi z tym całym protestem klimatycznym, strajkiem szkolnym Grety Thunberg, śladem węglowym. Rozmawialiśmy o ociepleniu klimatu i jego skutkach, spadku bioróżnorodności, zanieczyszczeniach. Nasz ekspert opowiadał o zagrożonych gatunkach i przyczynach takiego stanu rzeczy. Zastanawialiśmy się, co powinno zostać zrobione i co my sami możemy robić, żeby zapobiec katastrofie. Wizja przyszłości nie  wydaje się być optymistyczna, ale nasz gość zwrócił uwagę na przykłady pozytywnych działań ludzi na świecie, które odniosły skutek, tak jak zapanowanie nad problemem dziury ozonowej, czy zwiększenie populacji niektórych zagrożonych gatunków zwierząt. Przydatne były nam w naszych rozważaniach książki na temat zagrożeń, takie jak „Plastik-fantastik” i „Śmieci” od wydawnictwa Babaryba, „Śmieciogród” z Papilonu czy „Uratuj Ziemię” z Bajki.
„Dobrze mi zrobiło spotkanie tylu mądrych i świadomych dzieci. Nie wiem, czy jest dla nas jakakolwiek nadzieja, ale jeśli tak, to siedziała na tamtej sali” skomentował nasz ekspert Mikołaj Golachowski po spotkaniu. Podczas warsztatów przyrodniczych zasadziliśmy cebulki kwiatów, które zakwitną na naszych parapetach na wiosnę. Wykorzystaliśmy ekonawóz przygotowany ze skórek od bananów i zużyte słoiki.

NAJPIĘKNIEJSZE KSIĄŻKI ŚWIĄTECZNE
7 grudnia 2019 r.  spotkaliśmy się w Badecie z najpiękniejszymi książkami związanymi z Gwiazdką. Przeczytaliśmy fragmenty  „Ekspresu polarnego”, „Gościa na Boże Narodzenie”, świątecznych „Listów do Feliksa” i „Bożego Narodzenia w Bullerbyn”. Podczas świątecznego warsztatu zrobiliśmy ozdobne pierniczki z masy solnej, bożonarodzeniowe pocztówki i wspólnie pośpiewaliśmy zimowo-mikołajowe piosenki. Tak jak kot Findus, ozdobiliśmy razem ciasteczkowe narzędzia, które zawisną na gałązkach choinkowych.
78375531_430201424324670_3864238597980815360_n 78613950_448862062726658_3045474860491866112_n 78664080_604110480344122_721873943920640000_n 79545336_815616305544200_8622579594739843072_n

To wydarzenie zostało opublikowane w przez admin. Dodaj ten link do ulubionych.