Trudne tematy literatury dziecięcej

„Trudne tematy w literaturze dziecięcej” to całoroczny cykl spotkań dla dzieci, który organizowaliśmy w Badecie. Zaprosiliśmy na nie autorów książek dla dzieci i młodzieży poruszających zagadnienia przygotowujące małego czytelnika na niełatwe przeżycia, takie jak przeprowadzka, pierwszy dzień w przedszkolu, pobyt w szpitalu, konflikty z rodzeństwem i towarzyszące im niełatwe emocje, a w przypadku książek dla starszych dzieci i młodzieży sięgające po motywy takie jak choroba, niepełnosprawność, wykluczenie, konflikty z rodzicami i rodzeństwem, wojna i inne.

Cele projektu:
–  pokazanie młodym ludziom, że książka pomaga w zrozumieniu zagadnień, które budzą niepokój, odpowiadają na problematyczne pytania
– wskazanie rodzicom narzędzi do rozmowy z dziećmi
– rozbudzanie ciekawości młodych czytelników
– promocja wartościowej literatury
– udowodnienie, że odwiedzanie księgarń jest wartościową formą spędzania czasu

8.04 – SPOTKANIE Z EWĄ NOWAK

8 kwietnia 2017 r, gościliśmy w ramach tego cyklu pisarkę i terapeutkę Ewę Nowak. 8 kwietnia 2017 r. zaprosiliśmy nastolatki do Badeta Wilanów na spotkanie z Ewą Nowak, pedagogiem terapeutką, autorką książek dla dzieci oraz  młodzieży. Przedmiotem naszego zainteresowania był „Sekretnik”, książka będąca przeglądem typowych problemów współczesnych nastolatek oraz najskuteczniejszych metod radzenia sobie z nimi. Autorka wskazała nam niekonwencjonalne sposoby na podejmowanie codziennych decyzji: uczyłyśmy się m.in. słuchać własnego ciała, dowiedziałyśmy się także, w jaki sposób możemy błyskawicznie poprawić swój wygląd i jakie sygnały wysyłamy, przyjmując określone postawy, ustawiając nogi, ręce i głowę w różny sposób.

22.04 – SPOTKANIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ NA URSYNOWIE

22 kwietnia 2017 r.  w Badecie Ursynów spotkała się z dziećmi pisarka Anna Onichimowska. Razem z Autorką wymyśliliśmy przepis „kucharski” na bycie sobą, zrobiliśmy Drzewo Dobrych Rzeczy i zobaczyliśmy dlaczego to, że się różnimy, jest ważne.

 

14.05 – O NIEPOKOJACH PRZEDSZKOLAKÓW Z BEATĄ OSTROWICKĄ

14 maja 2017 r. zorganizowaliśmy spotkanie z pisarką Beatą Ostrowicką, autorką „Lulaków, Pana Czekoladki i przedszkola”, „Ale ja tak chcę” i wielu innych pozycji dla najmłodszych. Wspólnie oswoiliśmy dziecięce lęki, związane z pierwszymi dniami w szkole i przedszkolu.

« 1 z 2 »

24.09 – O DOBRYM DZIECIŃSTWIE Z JOANNĄ FABICKĄ

24 września 2017 r. gościem Badeta Wilanów była pisarka Joanna Fabicka, autorka „Rutki”. Autorka opowiedziała nam o swoich wspomnieniach związanych z rodzinną Łodzią i miejscach ważnych dla wojennej historii tego miasta. Poznaliśmy Rutkę, żydowską dziewczynkę, która mieszkała w łódzkim getcie i przeżyła Wielką Szperę. Podczas warsztatów plastycznych tworzyliśmy kapsuły pamięci pełne najważniejszych dla nas emocji, osób i rzeczy, a na koniec, tak jak Rutka, próbowaliśmy swoich sił w strzelaniu z procy.

14.10 – O MIŁOŚCI Z PEREM NILSSONEM

14 października 2017 r. gościem Badeta Wilanów był Per Nilsson, szwedzki pisarz, autor „Zakochałem się w Milenie” i „Inny niż wszyscy”. Rozmawialiśmy o przyjaźni i pierwszych miłościach, o sposobach na zwrócenie na siebie uwagi ukochanej osoby, a także zachowaniu, którego powinniśmy unikać w takich sytuacjach. Wspólnie z pisarzem zastanawialiśmy się nad różnicami między dziewczynkami i chłopcami. Dowiedzieliśmy się, jakie będą dalsze losy Dawida, który zakochał się w Milenie i teraz z niecierpliwością czekamy na polskie wydania kolejnych książek autora. Odegraliśmy też scenki prawienia komplementów i pisaliśmy anonimowe liściki do osób, które nam się podobają. Całość tłumaczyła niezawodna Agnieszka Stróżyk – dziękujemy wydawnictwu Zakamarki!

« 1 z 2 »

26.11 – O DZIELNYCH DZIEWUCHACH

26 listopada 2017 r. Badeta odwiedziły tłumnie dzielne dziewuchy oraz towarzyszące im chłopaki!  O silnych, odważnych „Damach, dziewuchami, dziewczynach” z wielką charyzmą opowiadała autorka książki, Anna Dziewit-Meller. Stworzyliśmy zbiorowy portret superbohaterki, zaprojektowaliśmy transparenty dla dzielnych kobiet i porozmawialiśmy o kobiecej sile, równości i niezależności.  To było bardzo potrzebne spotkanie, nie tylko dla dziewczyn. 

3.12  – O PRAWACH CZŁOWIEKA Z RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

3 grudnia 2017 r. odwiedziła Badeta pisarka Renata Piątkowska. Porozmawialiśmy na arcyważny temat praw dziecka w Polsce i na świecie i o tym, jak na przestrzeni lat zmieniła się pozycja najmłodszych i spojrzenie na dzieciństwo. Naszym przewodnikiem były książki “Moje prawa, ważna sprawa” oraz “Która to Malala”, ważne lektury dotyczące wolności i równości. Emocje, jakie się pojawiły, każdy mógł przelać na duży kawałek brystolu tworząc plakat ilustrujący to, co poruszyło najbardziej. Młodzi czytelnicy po raz kolejny zaskoczyli nas otwartością, odwagą w dzieleniu się własnymi doświadczeniami oraz dojrzałością w rozumieniu tak niełatwych zagadnień. Kolejne spotkanie dodało nam jeszcze więcej pewności i wiary w to, że taki dialog jest potrzebny i dzieci chcą i potrafią rozmawiać o trudnych sprawach.

« 1 z 2 »

10.12 – PATRIOTA BEZ OBCIACHU: SPOTKANIE Z JOANNĄ OLECH

10 grudnia 2017 r. gościliśmy w Badecie Joannę Olech, „mamę” smoka Pompona, całej dynastii Miziołków, autorkę książki „Kto ty jesteś?”. Rozmawialiśmy o sposobach na stanie się patriotą w dzisiejszych czasach i o tym, co to znaczy, że „patriotyzm nie ma koloru”. Poznaliśmy „Egaliterrę” – planetę równych szans opisaną w najnowszej książce Joanny Olech. Zakładaliśmy wielonarodowe państwa z różnokolorowych klocków i wymyślaliśmy zasady, dzięki którym każdy mieszkaniec będzie czuł się dobrze w swoim kraju.

« 1 z 2 »


logo-mkidnwsdlogo-qlturka

To wydarzenie zostało opublikowane w przez admin. Dodaj ten link do ulubionych.